O NAS

Specjalizujemy się w projektowaniu, opracowywaniu i wykonawstwie urządzeń pracujących w warunkach wysokiej i ultra wysokiej próżni, a także aparatury podtrzymującej i pracującej w temperaturach kriogenicznych. Aktywnie uczestniczymy w modernizacji i rozbudowie istniejących infrastruktur eksperymentalnych.

KIERUNKI DZIAŁALNOŚCI FRAKO-TERM

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na rozwój poprzez opracowywanie i wprowadzanie nowych rozwiązań na rynek. Działalność badawczą rozpoczęliśmy od prac nad opracowaniem innowacyjnej metody optymalizacji pracy urządzeń grzewczych poprzez zwiększeniem sprawności procesu spalania przy wykorzystaniu separacji tlenu z powietrza siłami pola magnetycznego. Obecnie jesteśmy największym wytwórcą magnesów nadprzewodnikowych w kraju.

Frako-Term jest jedyną w Polsce i jedną z nielicznych na świecie firm aplikujących nowoczesne technologie z dziedziny nadprzewodnictwa do zastosowań komercyjnych. Główne kierunki działalności to nadprzewodnictwo, kriogenika, technika próżni i elektrotechnika.

NASI PARTNERZY

Z radością informujemy, że pod koniec 2022 roku, na podstawie podpisanego listu intencyjnego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), FRAKO-TERM dołączyło do programu Idea 3W (woda, wodór, węgiel). Program ten został zainicjowany przez BGK, polski bank rozwoju, który stawia sobie za cel budowanie społeczności wspierającej realizację projektów, technologii i rozwiązań opartych na wykorzystaniu wody, wodoru lub węgla.

Dołączając do programu Idea 3W, mamy możliwość uczestniczenia w promocji i rozwoju technologii produkcji zielonego wodoru, które są niezbędne dla transformacji energetycznej. Nasze technologie umożliwiają przejście na czystą i bezpieczną energię.

Aby dowiedzieć się więcej o programie, odwiedź stronę https://idea3w.org/.
Jako FRAKO-TERM, otrzymaliśmy status certyfikowanego partnera firmy Enapter, innowacyjnego lidera w dziedzinie technologii energetycznych.

Firma Enapter zajmuje się produkcją wysoce wydajnych generatorów wodoru, znanych jako elektrolizery. Dzięki opatentowanej i sprawdzonej technologii Anion Exchange Membrane (AEM), Enapter może oferować masową produkcję opłacalnych elektrolizerów plug & play do produkcji ekologicznego wodoru w różnych skalach i miejscach. Ich modułowe systemy są już stosowane na całym świecie w sektorach energii, mobilności, przemysłu, ogrzewania i telekomunikacji. Główne biura Enapter znajdują się w Niemczech, a zakład produkcyjny we Włoszech.

Nie ograniczamy się jednak wyłącznie do realizacji projektów dla sektora przemysłowego.

Firma na stałe współpracuje z wieloma rodzimymi i zagranicznymi ośrodkami Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Instytutem Elektrotechniki w Warszawie, Instytutem Łączności w Warszawie i Politechniką Warszawską. Kompleksowe podejście do realizowanych tematów a także otwartość na innowacyjne technologie pozwalają nam oferować produkty o wysokich parametrach, dokładnie odpowiadające potrzebom i oczekiwaniom klienta.

Historia

Prof. Oganessian doktorem honoris causa UMCS

21.10.2021

Mieliśmy zaszczyt jako gość honorowy wziąć udział w uroczystości uhonorowania wyróżnienia prof. Yuri Oganessian.

"Światowej sławy naukowiec, prof. Yuri Oganessian otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uroczystość odbyła się 21 października 2021 r. w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS oraz zgromadziła przedstawicieli wspólnoty akademickiej, gości zagranicznych i inne osoby pragnące uhonorować wyróżnienie Pana Profesora."

Czytaj więcej...
Fot. Bartosz Proll

Frako-Term na Międzynarodowej Wystawie Próżniowej w Chinach.

05.2021

Międzynarodowa Wystawa Próżniowa (IVE) organizowana przez Chińskie Towarzystwo Próżniowe (CVS) odbywa się w Pekinie lub Szanghaju już od ponad dwóch dekad. IVE2021 odbyła się w China National Convention Center w dniach od 26 do 28 maja 2021 roku.

Wystawa ta skupia się głównie na zastosowaniach nauki i technologii próżniowej w wielu dziedzinach.

Główne tematy wystaw to:

  • Urządzenia do uzyskiwania próżni;
  • Urządzenia pracujące w próżni;
  • Przyrządy do pomiaru próżni i wykrywania nieszczelności;
  • Zespoły i akcesoria systemów próżniowych;
  • Zawory i elementy składowe urządzeń próżniowych;
  • Próżniowe części zamienne, materiały próżniowe i oleje do pomp próżniowych;
  • Przyrządy do wykrywania i analizy w laboratoriach.

Certyfikat ISO 9001:2015

02.2021
Certyfikat systemu zarządzania.

Jesteśmy głównym dostawcą komór HV i UHV dla realizowanego przez ZIBJ w Dubnej projektu NICA.

11.2020
Projekt NICA ma znaczenie nie tylko fundamentalne i naukowe, ale także aplikacyjne. Wyniki pracy akceleratora pozwolą na wdrożenie szeregu zaawansowanych technologicznie rozwiązań w medycynie, ekologii, energetyce i badaniach kosmicznych.

Udział w IX międzynarodowej konferencji

06.2018
W dniach 4-8 czerwca w Charkowie odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja dla Profesjonalistów i Młodych Naukowców “Fizyka Niskich Temperatur”. Jest to doroczne wydarzenie, którego organizatorem jest Fizyczno-Techniczny Instytut Niskich Temperatur im. B. Verkina w Charkowie. Na konferencji były poruszane zagadnienia z zakresu fizyki teoretycznej i eksperymentalnej w warunkach niskich temperatur, a także fizyki ciała stałego, nanofizyki, biofizyki i materiałozawstwa. Uczestnicy konferencji, profesjonaliści z 17 państw świata, dzielili się wynikami swoich badań i doświadczeń. Firma Frako-Term może się poszczycić statusem jednego z głównych sponsorów konferencji. Spotkanie ze specjalistami z różnych zakątków świata dało naszej firmie możliwość zaprezentowania oferty kriogenicznej oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych

Rozszerzenie działalności firmy, wprowadzenie nowych produktów

04.2017
Rozszerzenie działalności firmy, wprowadzenie nowych produktów.

Udział w Międzynarodowych Targach Cryogen-Expo IndustrialGases w Moskwie

10.2015
W dniach 27-29 października wspólnie z naszym partnerem biznesowym braliśmy udział w 14 edycji Międzynarodowych Targów Cryogen-Expo IndustrialGases w Moskwie, w czasie których mieliśmy okazję podzielić się ze zwiedzającymi doświadczeniem i wiedzą z zakresu naszej specjalizacji – próżniowej izolacji kriogenicznej.

Pracujemy nad budową nadprzewodzącego magazynu energii z interfejsem energoelektronicznym

07.2015
W ramach programu PBS pracujemy nad budową nadprzewodzącego magazynu energii z interfejsem energoelektronicznym do zastosowań w sieciach dystrybucyjnych, zwłaszcza w systemach elektroenergetycznych o dużym udziale odnawialnych źródeł energii. Innowacyjność przedsięwzięcia zawiera się w wykorzystaniu cewki magnetycznej zbudowanej z niskotemperaturowego nadprzewodnika. Istotną cechą modelu fizycznego będzie jego pełna skala 1:1 oraz wartość energii gromadzonej w module równa 36 MJ, przy zakładanej mocy średniej 0,25 MW.

Prace nad nadprzewodnikowym ogranicznikiem prądu zwarciowego (NOPZ)

06.2015
Pracujemy nad stworzeniem prototypu nadprzewodnikowego ogranicznika prądu zwarciowego (NOPZ), realizowanego w ramach programu GEKON. Jego zastosowanie umożliwia zwiększenie dopuszczalnej mocy zwarciowej w punkcie przyłączenia nowych źródeł wytwórczych, w tym odnawialnych źródeł energii, co z kolei pozwoli na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieciowej.

Udział w Międzynarodowych Targach LPG CNG LNG Gas Turkey 2015

06.2015
W dniach 11-14 czerwca wspólnie z naszym partnerem biznesowym braliśmy udział w 7 edycji Międzynarodowych Targów LPG CNG LNG Gas Turkey 2015. Była to idealna okazja do wymiany doświadczeń oraz inspiracja do wprowadzania kolejnych nowatorskich rozwiązań.

Udział w Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej Greenpower 2015 w Poznaniu

05.2015
w dniach 26-28 maja braliśmy udział w Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej Greenpower 2015 w Poznaniu, na których wystawialiśmy się wśród firm oferujących sprzęt i rozwiązania z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Poszerzenie oferty o izolację wielowarstwową

01.2015
Poszerzenie oferty o izolację wielowarstwową.

Udział w XVI Międzynarodowych Targach Energetyki i Elektrotechniki ENEX

02.2013
W dniach 26-28 luty nasza firma uczestniczyła w XVI Międzynarodowych Targach Energetyki i Elektrotechniki ENEX. Bezpośredni kontakt z inwestorami pozwolił na dokładne poznanie specyfiki ich potrzeb, a także zaprezentowanie naszych pomysłów i rozwiązań. Organizowane w ramach Targów konferencje i spotkania stanowiły również doskonałą okazję do propagowania innowacyjnych technologii. Zaznaczyliśmy tutaj swoją obecność poprzez wspólne z Instytutem Elektrotechniki w Warszawie przygotowanie i wygłoszenie referatu: Lokalny rozwój e-mobilności na przykładzie gmin uzdrowiskowych (w ramach seminarium: „e-mobilne gminy i miasta”).

Cykl spotkań z ZIBJ w Dubnej

11.2012
W dniach 14-17 listopada odbył się cykl spotkań przedstawicieli Konsorcjum, kierowanego przez Frako-Term, z przedstawicielami Dyrekcji Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych (ZIBJ) w Dubnej. Celem spotkań było omówienie szczegółów uczestnictwa polskich firm zrzeszonych w Konsorcjum w wykonaniu i dostawach aparatury dla realizowanego przez ZIBJ programu NICA.

Utworzenie Konsorcjum firm

2011
Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu polskich i zagranicznych ośrodków badawczych ofertą polskiego przemysłu w dziedzinie aparatury badawczej i zaawansowanych technologii, w 2011 r. z inicjatywy Frako-Term zawiązało się Konsorcjum zrzeszające ponad dwadzieścia firm z całej Polski, które przedstawiło wspólną ofertę handlową dla tych ośrodków.

Powstanie firmy i sprecyzowanie głównych założeń działalności

06.2004
Powstanie firmy i sprecyzowanie głównych założeń działalności – rozwój wykonawstwa i serwisu instalacji grzewczych oraz prowadzenie prac badawczych i organizowania procesu wdrażania ich rezultatów do zastosowań przemysłowych.
Skoncentrowaliśmy swoją uwagę na różnych aspektach racjonalizacji wytwarzania, magazynowania i wykorzystania energii zarówno elektrycznej, jak i cieplnej.
chevron-down