SMES – Nadprzewodnikowy Magazyn Energii

Jak działa SMES?

SMES – nadprzewodnikowy magazyn energii. Jest to nowatorskie zastosowanie technologii nadprzewodnikowej w celu magazynowania energii w polu magnetycznym.

Zasada działania SMES’a polega na wykorzystaniu nadprzewodnika, który nie generuje strat w układzie. Prąd płynący w cewce generuje pole magnetyczne, a pole samo w sobie jest formą energii która jest przechowywana.

Obecnie jest wiele technologii pozwalających na magazynowanie energii takich jak koła zamachowe, ogniwa paliwowe, kondensatory czy duże elektrownie szytowo-pompowe. Wszystkie te technologie znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach i charakteryzują się swoimi zaletami oraz wadami.

SMES jest urządzeniem nadprzewodzącym co z góry implikuje konieczność stosowania aparatury chłodzącej. W związku z tym funkcjonalny układ SMES składa się z:
a) Cewkę nadprzewodzącą
b) Kriostat i układ próżniowy
c) Układ chłodzenia
d) Układ konwersji energii
e) Jednostka sterująca

Najważniejszą cechą SMES jest czas ładowania i rozładowania układu z tego powodu SMES’y obecnie są wykorzystywane w układach impulsowych. Pozwala to zastosować te magazyny energii w kilku dziedzinach przemysłu takich jak:
  • poprawa stabilności linii transmisyjnych -na dużych dystansach przesyłania energii konieczne jest stosowanie dodatkowych linii pomocniczych w celu zminimalizowania efektów oscylacji mocy.
  • poprawa jakości energii - pomaga utrzymać stabilne zasilanie w momencie spadku napięcia lub nagłego zwiększenia
  • niwelowanie dodatkowego obciążenia - pozwala na utrzymanie statycznej pracy źródła energii w momencie niższego i większego zapotrzebowania na energię

Nasz SMES jest stosowany głównie do poprawy stabilności energii i jesteśmy gotowi na stworzenie konstrukcji pod naszego klienta. Wykonujemy SMESy wykorzystując nadprzewodnik niskotemperaturowy (LTS) i jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkie potrzebne komponenty. Dodatkową zaletą SMESów są niewielkie gabaryty co niweluje konieczność przygotowywania specjalnej infrastruktury pod urządzenie.

Galeria zdjęć

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytanie, prosimy o wypełnienie formularza.

    Podając swoje dane kontaktowe wyrażasz zgodę na kontakt z przedstawicielem Frako-Term